Poslední únorovou sobotu, která letos připadla na 29. února, ožila benátecká Nibe aréna životem gymnastek. Poprvé v historii se tak v Benátkách nad Jizerou konal závod ve sportovní gymnastice, který nesl pořadové číslo 0. Závodilo se v gymnastickém trojboji – na přeskoku, kladině a na prostných.

V závodě startovalo přes 60 závodnic z pěti oddílů. Mohli jsme vidět gymnastky z Mladé Boleslavi, Bělé pod Bezdězem, Týnce nad Sázavou, Slaného a samozřejmě domácí závodnice ze Sokola Benátky nad Jizerou. Diváci se mohli kochat rozmanitou škálou výkonů napříč všemi věkovými kategoriemi – od nejmladších (pětiletých) roztomilých gymnastek až po dospělé ostřílené závodnice. Celý závod probíhal nejen jako soutěž jednotlivců, ale také jako závod družstev. V každé kategorii si maximálně čtyřčlenná družstva připisovala vždy 3 nejlepší známky na každém nářadí.

A jak celý závod dopadl? V kategorii nejmladších dětí (děti narozené v roce 2014-2013) zvítězilo družstvo Týnce nad Sázavou před družstvem z Bělé pod Bezdězem. V kategorii Mladších žákyň I (2012-2011) si nejlépe vedla domácí děvčata a zvítězila tak před gymnastkami z Bělé pod Bezdězem na místě druhém a Týnce nad Sázavou na místě třetím. V kategorii Mladších žákyň II (2010-2009) si pro zlaté medaile vystoupali gymnastky z Týnce nad Sázavou, stříbro zůstalo v Benátkách a bronz si odvezlo družstvo ze Sokola Mladá Boleslav. Nejobsazenější kategorii celého závodu – Starší žákyně III (2008-2007) dominovalo družstvo z Týnce nad Sázavou před družstvem z Sokola Benátky a Bělé pod Bezdězem. V kategorii starších žákyň IV (2006-2005) na nejvyšší stupínek vystoupilo družstvo Benátek nad Jizerou a porazilo tak závodnice z Bělé pod Bezdězem. V kategorii dorostenek a žen bohužel žádný oddíl nevyslal celé družstvo.

Hlavní tíhu a hnacím motorem celé gymnastiády byla především Kamča Heřmanová, která se opírala o zkušenosti Jany Cyrany a Jitky Jermářové.

Poděkování patří všem maminkám a tatínkům za pomoc s organizací a technickým zázemím k převozu nářadí. Velký dík nálaží sponzorům a starostovi města Benátek nad Jizerou Karlu Bendlovi, který předal ceny všem kategoriím a závodnicím.

Celým závodem se nesla krásná sportovní atmosféra, ke které přispěli nejenom skvělí diváci, ale i celý organizátorský tým Sokola Benátky nad Jizerou, který se už teď těší na příští ročník.

K. Heřmanová