Letošní mistrovství světa v pole and aerial sports od IPSF proběhlo poslední říjnový týden v polském městě Kielce a česká výprava se vrátila celkem s devíti medailemi z různých kategorií a disciplín. Jedna stříbrná z kategorie aerial hoop sport senior doubles patří dvojici trénující v Sokole Benátky nad Jizerou.

Konkrétně aerial hoop je akrobacie na zavěšeném kovovém kruhu, umění původem z cirkusového prostředí. V Česku první lekce pro veřejnost odučila právě Iveta v roce 2013, kdy o čtyři roky později na lekci přišla i Tereza a do aerial hoop se zamilovala. První společnou soutěž – mistrovství Evropy 2018, zajely na stříbrnou příčku, o rok později získali společné zlato  za nejlepší dvojici n kruhu v Evropě. Nyní organizace IPSF stanovuje přesně, že kruh na šampionát má být o průměru 100 cm, zavěšený na dvou bodech a 170 cm nad zemí. Tím se liší od podmínek pro soutěže od jiných pořadatelů a přináší tím nové výzvy.

Ačkoli se tedy Iveta Číla a Tereza Jeníčková akrobacii na zavěšeném kruhu věnují delší dobu, příprava na tento šampionát byla jiná, než jsou zvyklé. Musely se během posledních 4 měsíců zorientovat v pravidlech a přizpůsobit tomu triky a choreografii. A nejen to, také v osobním životě se holkám za poslední roky hodně změnilo a proto bylo důležitější, než kdy dřív, mít vhodný prostor pro časté trénování a celkovou přípravu. Iveta s úsměvem dodává, že není lehké sehnat vyhovující prostor a ještě vstřícné lidi, kteří se ochotně podělí o prostor v době tréninků, kdy musejí pouštět soutěžní skladbu i několikrát po sobě a na většině tréninků je jako malý fanoušek i dvouletý syn Ivety. Bez hlídání by jinak společný čas s Terezou našli jen těžko, ta je momentálně v závěrečném státnicovém ročníku a do Benátek nad Jizerou dojíždí.

Letošní světový šampionát byl zahájen ve středu 25. října a kategorie Aerial hoop doubles byla v programu hned následující den dopoledne. Body získané od porotců se každý soutěžící dozví krátce po svém výkonu. Tereza vzpomíná, jak se přes nervozitu ani pořádně nesnídaly. V tu chvíli bylo důležité se pořádně rozcvičit a také nalíčit. Make up je totiž také součástí hodnocení, stejně jako kostým, co doplní sestavu s devíti povinnými prvky